Kultura  »  Zespoły artystyczne  »  Zespół Kameralny Cantica

ZESPÓŁ KAMERALNY "CANTICA"

Prowadzący:

Bogusław CIAPA

 

O chórze:

Chór Żeński "CANTICA" swoją działalność rozpoczął w październiku 1999 roku, kiedy to nauczyciel muzyki, pan mgr Bogusław Ciapa, zgromadził wokół siebie grupę utalentowanych wokalnie dziewcząt. Zespół powstał na obszarze Woli Radziszowskiej, jednak od samego początku związany był z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, które popierając tę inicjatywę, roztoczyło nad formacją swój patronat i zdecydowało się ją finansować. Pomysłodawca chóru - pan Ciapa, został jego kierownikiem i dyrygentem. Od tamtego czasu chór nieprzerwanie rozwija się i widocznie wpisuje się w krajobraz kulturalny naszego regionu.

Do tej pory w kronice zespołu zanotowano ponad siedemdziesiąt koncertów. Z ważniejszych wystarczy tylko wymienić trzykrotny udział w Festiwalu Chórów Słowackich na Słowacji, w VI i VIII Letnim Festiwalu Muzycznym w Kalwarii Zebrzydowskiej, w X Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej OO. Cystersów w Jędrzejowie. Formacja może również poszczycić się wysokim III miejscem zdobytym w konkursie kolęd i pastorałek XI Myślenickiego Festiwalu Pieśni Chóralnej oraz srebrnym dyplomem, jaki wyśpiewała podczas IV Małopolskiego Konkursu Chórów.

"Cantica" nie występuje wyłącznie na żywo. W 2002 roku chór wydał płytę, pod dźwięcznie brzmiącym tytułem - "Zwiastun", będącą zapisem jego dotychczasowych dokonań wokalnych. W sierpniu tego samego roku, towarzyszył Liturgię Mszy Świętej w czasie pobytu Jana Pawła II w Skawinie.

W roku 2003 formacja miała możliwość uświetnić swym występem koncert z okazji 25 -lecia Pontyfikatu Papieża Jana Pawła II oraz 55 -lecia Jego misji duszpasterskiej, który był zorganizowany przez Gminę Gdów oraz Telewizję Polsat w Niegowici. Jednak spośród wszystkich dotychczasowych nagród "Cantica" za szczególne wyróżnienie uważa zdobycie w V i VI Małopolskim Konkursie Chórów w Niepołomicach, Złotego Pasma oraz Złotej Struny. Dzięki tym nagrodom chór stanął na podium z najlepszymi krakowskimi zespołami akademickimi.

Kolejne lata to ciąg dalszy sukcesów naszego zespołu. W 2005 roku "Cantica" zdobyła I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Chórów w Krzeszowicach, natomiast rok później wzięła udział w XVI Międzynarodowych Spotkaniach Chóralnych w Chełmie, gdzie otrzymała Puchar i spotkała się z dużym uznaniem Komisji oraz przy ogromnym aplauzie publiczności dała dwa koncerty: w Świdniku i Chełmie. Jednak to nie koniec sukcesów. 27 maja 2006 roku, podczas swojej wizyty w Kalwarii Zebrzydowskiej, głosów dziewcząt miał przyjemność wysłuchać Papież Benedykt XVI.

W czerwcu 2007 roku chór wystąpił podczas Koncertów Organowych w Tyńcu, a we wrześniu podczas Koncertu Organowego w Woli Radziszowskiej, gdzie został przyjęty dużym aplauzem publiczności.

Poza koncertowaniem i odnoszeniem coraz nowszych sukcesów, Chór "Cantica" zajmuje się także oprawą muzyczną imprez okolicznościowych, mszy świętych oraz ślubów. Nieprzerwanie realizuje również następujące projekty: koncerty edukacyjne - "Z muzyką przez wieki" , koncerty poświęcone pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II, koncerty pieśni i muzyki sakralnej, koncerty kolęd - "Śpiewajmy i grajmy Mu".

W roku 2014 członkinie chóru oraz dyrygent Bogusław Ciapa, w obliczu regularnie zmniejszającej się frekwencji śpiewających, podjęli wspólną decyzję o zakończeniu działalności chóru w dotychczasowej formule. W jego miejsce powstał Zespół Kameralny "Cantica", będący swoistą kontynuacją 15-letniej działalności Chóru Żeńskiego "Cantica".
 

Serwis jest własnością Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Wszelkie prawa zastrzeżone.