Kontakt

Centrum Kultury

i Sportu w Skawinie

ul. Żwirki i Wigury 11

32-050 Skawina
tel: 12 276-24-12

tel/fax: 12 276-26-01
e-mail: centrumks@ckis.pl
 

więcej »

 Turystyka

WYCIECZKI GÓRSKIE CKiS SEZON 2018:

W sezonie 2018, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie przygotowało atrakcyjną ofertę turystyczną składającą się z czterech krajowych i siedmiu zagranicznych (Czechy, Słowacja) jednodniowych wycieczek górskich.

Amatorzy pieszych wędrówek z Centrum przemierzą w bieżącym sezonie turystycznym szlaki górskie podczas wycieczek, które odbywać się będą zawsze w soboty.

Wybór wycieczki ma ułatwić wprowadzona skala trudności zawierająca numery przypisane do umieszczonych w programie tras wędrówek od 1 do 5, gdzie „1” oznacza łatwą trasę przejścia, niewymagającą znacznego wysiłku, aż do numeru „5”, który oznacza bardzo trudną trasę dla najbardziej zaawansowanych.

W ofercie turystycznej w sezonie 2018 znalazły się szlaki turystyczne o łatwym i umiarkowanym stopniu trudności pokonania tras, należące do Beskidu:

- Żywieckiego, do którego w tym sezonie turyści wybiorą się w czasie wycieczki na Małą Babią Górę /1517 m n.p.m/, będącą trzecim co do wielkości szczytem w polskich beskidach.

- Śląsko – Morawskiego w Czechach, gdzie piechurzy wejdą na Babi Vyrch /916m n.p.m./, Kałużny/994m n.p.m./ oraz Ostry /1044m n.p.m./ leżące w północno - wschodniej części tego beskidu. 

Uczestnicy wycieczek górskich CKiS, który zdecydują się wybrać na wędrówki w wysokie partie gór będą mogli przemierzyć trasy o większym stopniu zaawansowania trudności, które znajdują się w pasmach górskich:

- Niżnych Tatr położonych w całości na terenie Słowacji. I tutaj głównym celem wyprawy będzie wejście na najwyższy szczyt Niżnych Tatr - Salatyn /1630m n.p.m./ o charakterystycznym stożkowatym kształcie, którego widać ze wszystkich pasm górskich północnej Słowacji.

- Wysokich Tatr  – które staną się trzykrotnie przedmiotem tegorocznych wędrówek. Pierwsza wycieczka, będąca jednocześnie inauguracją sezonu, to eskapada na szczyt Gęsiej Szyi /1489m n.p.m./, gdzie na Rusinowej Polanie i Waksmundzkiej Polanie turyści będą mogli podziwiać pierwsze kwietniowe krokusy. Druga wyprawa, na szczyt Małej Wysokiej to najbardziej ekstremalna tegoroczna propozycja, gdyż wzniesienie to wymaga dobrej kondycji i odpowiedniego fizycznego przygotowania. Znajduje się on na wysokości 2429m n.p.m. pomiędzy przełęczami Polski Grzebień i Rohatka. Mała Wysoka ma  kształt tępej piramidy i jest czwartym co do wysokości dostępnym dla turystów tatrzańskim szczytem, po Rysach, Krywaniu, i Sławkowskim Szczycie. Za trzecim razem, po stronie słowackich tatr wysokich, turyści przemierzą Dolinę Pięciu Stawów Spiskich: Zadni, Wielki, Pośredni, Niżni i Mały Staw Spiski, docierając kolejno do Chaty Zamkowskiego i Chaty Teryego. 

Wśród innych malowniczych wypraw zarówno na teren Polski, jak i Słowacji, które znajdą się w tegorocznym programie wycieczek są:

- Pieniny – gdzie turyści zobaczą malowniczą część Małych Pienin, których grzbietem biegnie granica polsko - słowacka. Uczestnicy tej wycieczki wejdą na szczyt o nazwie Wysoka /1052m n.p.m./, będącą zarówno najwyższym szczytem całych Pienin.

- Mała Fatra – pasma położonego na Słowacji, gdzie miłośnicy gór będą mogli podziwiać uroki jego najwyższego szczytu, a więc Wielkiego Krywania /1709 m n.p.m./

- Góry Choczańskie z piękną krasową doliną o nazwie Dolina Prosiecka o bogatej, urozmaiconej rzeźbie z okresowym przepływem wody, z podziemnymi ciekami wodnymi oraz wywierzyskami.

Słowackie Rudawy – z ciekawym pod względem budowy geomorfologicznej krasowym płaskowyżem o nazwie Słowacki Raj z licznymi malowniczymi dolinami w formie wąwozów tzw. roklin z progami skalnymi i wodospadami. Tym razem turyści zobaczą Przełom Hornadu, będący kanionem, który stanowi jedną z głównych atrakcji Parku Narodowego Słowacki Raj.

- Ostatnią tegoroczną propozycją będzie przemierzenie szlaku Pasma Lubomira i Łysiny oraz odwiedzenie Schroniska na Kudłaczach, gdzie nastąpi pożegnanie sezonu wycieczek górskich CKiS 2018 przy wspólnym ognisku i śpiewie.

Wszelkich informacji na temat wycieczek organizowanych przez CKiS w Skawinie udziela:

Magdalena Bogdanowicz
Dział Sportu i Rekreacji, Basen „Camena”
ul. Żwirki i Wigury 11
tel. 12 256 95 60/ 61  wew. 21

e-mail: camena@ckis.pl
             magdalena.bogdanowicz@ckis.pl

 

Serwis jest własnością Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Wszelkie prawa zastrzeżone.