Kontakt

Centrum Kultury

i Sportu w Skawinie

ul. Żwirki i Wigury 11

32-050 Skawina
tel: 12 276-24-12

tel/fax: 12 276-26-01
e-mail: centrumks@ckis.pl
 

więcej »

Oman - przyjazna twarz Arabii

W zimny, piątkowy wieczór 30 stycznia wybraliśmy się do słonecznego Omanu, podczas kolejnego spotkania Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności. W egzotyczną podróż zabrali nas Kasia Pustelny-Szewczyk i Marek Szewczyk.

Sułtanat Omanu ze stolicą w Muskat graniczy ze Zjednoczonymi Emiratami ArabskimiArabią Saudyjską i Jemenem i - według naszych gości - jest niezwykle przyjaznym i otwartym na turystów państwem. W istocie cudzoziemcy, odwiedzający ten piękny kraj, traktowani są jak goście, a nie jak potencjalne "sakiewki z pieniędzmi". 

Nad krainą unosi się charakterystyczny zapach kadzidła - wszechobecny intensywny aromat żywicy z pustynnych drzew boswellia sacra wzmacnia wrażenie, że Oman jest krajem baśniowym. Nic dziwnego, że od pierwszej chwili zachwycił parę podróżników, którzy zdecydowali się wybrać w tak daleką podróż z 8-miesięczną córeczką. I była to trafna decyzja. 

Życzliwi ludzie, bezpieczne noclegi pod namiotem na pustkowiach, śmiesznie tania benzyna - składają się na obraz idealnego kierunku turystycznego, który obrali. Do tego autentyczność odwiedzanych miejsc - bez cienia komercyjnego kiczu. Kolorowe targi to nie sztuczne twory dla zwiedzających, ale miejsce spotkań i handlu Omańczyków. W przeciwieństwie do sąsiednich krajów, zachowana została tradycyjna architektura, nie naruszająca charakterystycznego krajobrazu. 

Z Kasią i Markiem Szewczykami zwiedziliśmy liczne forty, podróżowaliśmy dnem wadi, w stolicy przyjrzeliśmy się Wielkiemu Meczetowi z olbrzymimi żyrandolami z kryształów Svarowskiego, wreszcie dotarliśmy na pustynię, by ujrzeć wschód słońca. Prawdziwa Arabia Felix.... 

Zapraszamy na kolejne spotkanie SAWiU w ostatni piątek lutego o godzinie 18.00.

Joanna Kurpiel

(JK)

 | 
Serwis jest własnością Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Wszelkie prawa zastrzeżone.