O nas  »  Obiekty  »  Kino "Piast"

Budynek, gdzie obecnie znajduje się Kino „Piast” powstał z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej parafii skawińskiej. Otworzono go w październiku 1936 roku. Posiadał wewnątrz dużą salę widowiskową. Tutaj odbywały się akademie, przedstawienia teatralne, kursy, „spotkania opłatkowe”, dożynki. W 1937 roku wydzierżawiono budynek na kino Zdzisława Cyganika. W okresie okupacji zamieniono go na magazyn rzeczy pożydowskich. Po remoncie w latach 1972-1976 oddano go pod wynajem MDK „Sokół”, a dziś CKiS.

Przez kilkadziesiąt lat w kinowych fotelach zasiadło setki tysięcy widzów zadowolonych z projekcji kinematograficznych. Pomimo upływającego czasu, magia kina wciąż przyciągała wielbicieli i koneserów dużego ekranu. W weekendy w godzinach wieczornych, „kinomaniacy” mieli możliwość obejrzeć dzieła filmowe z różnych gatunków. W repertuarze, poza współczesnymi produkcjami filmowymi, uwzględniano także obrazy niszowe, które również cieszyły się popularnością wśród widzów.

Aktualnie działalność kinowa jest zawieszona. W zamian tego w budynku kina stale mają miejsce wydarzenia kulturalne, do których należą: koncerty hip - hopowe, rockowe, przedstawienia teatralne czy występy kabaretowe.

 

Adres:

ul. Węgierska 3, 32-050 Skawina

 

Informujemu, iż w dniu 31 marca 2017 roku Kino Piast zostanie przekazane właścicielowi, czyli Parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

Serwis jest własnością Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Wszelkie prawa zastrzeżone.