Imprezy cykliczne  »  Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej 2013  »  22 września 2013 r.

Jacek Basista

Urodził się w 1976 roku. Ukończył z wyróżnieniem średnią szkołę muzyczną w klasie organów dr. Marka Wolaka. W 2010 roku ukończył Krakowską Akademię Muzyczną w klasie organów prof. Józefa Serafina i as. Arkadiusza Bialica. Dwa lata później ukończył studia podyplomowe na wspomnianej uczelni, w klasie organów prof. Andrzeja Białki, koncentrując się wokół zagadnień barokowej muzyki organowej oraz muzyki francuskich symfoników organowych XIX i XX stulecia.

Od 2001 roku pracuje na stanowisku organisty w Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach. Jest jednym z pomysłodawców i organizatorów cyklicznych koncertów organowych tzw. „Myślenickich Spotkań z Muzyką Organową”.

Występuje jako solista i kameralista. W Archidiecezji Krakowskiej jest członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej. W 2000 roku ukończył studia teologiczne (cykl magisterski), a w 2002 roku studia licencjackie (cykl pomagisterski) na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecny Uniwersytet Papieski Jana Pawła II).

22 września, godz. 19.00, Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Skawinie

PROGRAM:

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

Passacaglia c-moll  BWV 582

***

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

Koncert C-dur  BWV 595

***

Felix Alexandre Guilmant (1837-1911)

I Sonata organowa d-moll op. 4

cz. I - Introduction et Allegro

***

Eugene Gigout (1844-1925)

Toccata h-mol

 

Duo Accosphere

Alena BUDZINAKOVA – akordeon (Słowacja)

Grzegorz PALUS – akordeon

 

Powstało w 2011 roku z inicjatywy muzyków związanych z Akademią Muzyczną w Krakowie. Od samego początku zespół wykazuje aktywną działalność artystyczną, w krótkim czasie zdobywając uznanie na scenach ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych m. in.: I miejsce w 37. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Puli (2012, Chorwacja), I miejsce w XVII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych w Sanoku (2012), I miejsce na XVIII Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej (2012), I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Chełmie (2011), II miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym im. A. Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach (2012), III miejsce w XIV Międzynarodowych Konfrontacjach Akordeonowych w Gorlicach (2011).

Zespół prowadzi ożywioną działalność koncertową w Polsce i za granicą (Austria, Dania, Niemcy) występując m in. w takich miejscach jak: Konzerthaus Detmold (Niemcy), Konserwatorium Wien (Austria),  Filharmonia im H. Wieniawskiego w Lublinie, Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie, I Festiwal Lutosławski Kontrolowany w Radomiu, Muzeum Narodowe w Sukiennicach w Krakowie, I Krakowski Festiwal Akordeonowy, IV Ogólnopolski Festiwal Akordeonowych Zespołów Kameralnych w Stalowej Woli. Duet w swoim repertuarze posiada zróżnicowaną stylistycznie literaturę wywodzącą się od baroku do współczesności. Połączenie wyrazistych, różnorodnych osobowości muzyków, ich nietuzinkowy warsztat muzyczny i wirtuozeria, nadają wyjątkowy wymiar interpretacjom wykonywanych dzieł.

PROGRAM: 

 Maurice Ravel (1875 – 1937)

Suita Moja Matka Gęś

I. Pawana Śpiącej Królewny

II. Tomcio Paluch

III. Brzydulka, Cesarzowa Pagód

***

Léon Boëllmann (1862 – 1897)

Suita gotycka  op. 25

I.    Introdukcja

II.  Menuet

III. Modlitwa

IV. Toccata

***

Witold Lutosławski (1913 – 1994)

Wariacje na temat Paganiniego

 

Wstęp wolny!

Koncert współorganizowany przy pomocy Konsulatu Generalnego Republiki Słowackiej w Krakowie.

Serwis jest własnością Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Wszelkie prawa zastrzeżone.